Seznam olympijských medailistů v curlingu
Curling se na zimních olympijských hrách objevil už v roce 1924 v Chamonix, ale až před ZOH v Turíně roku 2006 rozhodl mezinárodní olympijský výbor o tom, že curling na ZOH 1924 byl oficiálním sportem zimní olympiády a ne sportem ukázkovým. Poté vypadl z oficiálního programu ZOH na dlouhých 74 let. Několikrát se sice objevil na ZOH jako ukázkový sport jako v letech 1932, 1988 a 1992, ale až v roce 1998 v Naganu se stal opět oficiálním sportem zimních olympijských her.
Muži
- V programu ZOH se tato disciplína objevila v roce 1924.
- V letech 1932, 1988 a 1992 jako ukázkový sport.
- Do programu ZOH opětovně zařazena od roku 1998.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1924 Chamonix | Velká Británie (GBR) Willie Jackson Robin Welsh Tom Murray Laurence Jackson John T. S. Robertson-Aikman John McLeod Wiliam Brown D. G. Astley R. Cousin | Švédsko (SWE) Carl Wilheim Petersén Carl Angust Kronlund Johan Petter Åhlén Ture Ödlund Carl Axel Pettersson Erik Severin Karl Wahlberg Victor Wetterström | Francie (FRA) Henri Cournollet Georges André Armand Bénédic Jacques Canivet H. Aldebert R. Planque |
ZOH 1932 Lake Placid | Kanada (CAN) Manitoba William H. Burns James L. Bowman Robert B. Pow Errick F. Willis | Kanada (CAN) Ontario E.F. George Frank P. McDonald Archibald Lockhart Russell G. Hall | Kanada (CAN) Québec William Brown T. Howard Stewart John Leonard Albert Maclaren |
ZOH 1988 Calgary | Norsko (NOR) Eigil Ramsfjell Sjur Loen Morten Søgaard Bo Bakke Gunnar Meland | Švýcarsko (SUI) Hans-Jürg Lips Rico Simen Stefan Luder Peter Lips Mario Fluckinger | Kanada (CAN) Ed Lukowich John Ferguson Neil Houston Brent Syme Wayne Hart |
ZOH 1992 Albertville | Švýcarsko (SUI) Urs Dick Jürgen Dick Robert Hürlimann Thomas Kläy Peter Däppen | Norsko (NOR) Tormod Andreassen Stig-Arne Gunnestad Flemming Davanger Kjell Berg Pål Trulsen | Spojené státy americké (USA) Bud Somerville Tim Somerville Mike Strum Bill Strum Bob Nichols |
ZOH 1998 Nagano | Švýcarsko (SUI) Patrick Hürlimann Patrik Lörtscher Daniel Müller Diego Perren Dominic Andres | Kanada (CAN) Mike Harris Richard Hart Collin Mitchell George Karrys Paul Savage | Norsko (NOR) Eigil Ramsfjell Jan Thoresen Stig-Arne Gunnestad Anthon Grimsmo Tore Torvbråten |
ZOH 2002 Salt Lake City | Norsko (NOR) Pål Trulsen Lars Vågberg Flemming Davanger Bent Ånund Ramsfjell Torger Nergård | Kanada (CAN) Kevin Martin Don Walchuk Carter Rycroft Don Bartlett Ken Tralnberg | Švýcarsko (SUI) Andi Schwaller Christof Schwaller Markus Eggler Damian Grichting Marco Ramstein |
ZOH 2006 Turín | Kanada (CAN) Russ Howard Brad Gushue Mark Nichols Jamie Korab Mike Adam | Finsko (FIN) Markku Uusipaavalniemi Wille Mäkelä Kalle Kiiskinen Teemu Salo Jani Sullanmaa | Spojené státy americké (USA) Pete Fenson Shawn Rojeski Joe Polo John Shuster Scott Baird |
ZOH 2010 Vancouver | Kanada (CAN) Kevin Martin John Morris Mark Kennedy Ben Hebert Adam Enright | Norsko (NOR) Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Vad Petersson Thomas Løvold | Švýcarsko (SUI) Ralph Stöckli Jan Hauser Markus Eggler Simon Strübin Toni Müller |
ZOH 2014 Soči | Kanada (CAN) Brad Jacobs Ryan Fry E. J. Harnden Ryan Harnden Caleb Flaxey | Velká Británie (GBR) David Murdoch Greg Drummond Scott Andrews Michael Goodfellow Tom Brewster | Švédsko (SWE) Niklas Edin Sebastian Kraupp Fredrik Lindberg Viktor Kjäll Oskar Eriksson |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Spojené státy americké (USA) John Shuster Tyler George Matt Hamilton John Landsteiner Joe Polo | Švédsko (SWE) Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wranå Christoffer Sundgren Henrik Leek | Švýcarsko (SUI) Benoît Schwarz Claudio Pätz Peter de Cruz Valentin Tanner |
ZOH 2022 Peking | Švédsko (SWE) Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wranå Christoffer Sundgren Daniel Magnusson | Velká Británie (GBR) Bruce Mouat Grant Hardie Bobby Lammie Hammy McMillan Jr. Ross Whyte | Kanada (CAN) Brad Gushue Mark Nichols Brett Gallant Geoff Walker Marc Kennedy |
Ženy
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1988 Calgary | Kanada (CAN) Linda Mooreová Lindsay Sparkesová Debbie Jonesová Penny Ryanová Patti Vandeová | Švédsko (SWE) Elisabeth Högströmová Monika Janssonová Birgitta Sewiková Marie Henrikssonová Anette Norbergová | Norsko (NOR) Trine Trulsenová Dordi Nordbyová Hanne Pettersenová Mette Halvorsenová Ellen Githmarková |
ZOH 1992 Albertville | Německo (GER) Andrea Schöppová Stephanie Mayrová Monika Wagnerová Sabine Huthová Christiane Scheibelová | Norsko (NOR) Dordi Nordbyová Hanne Pettersenová Mette Halvorsenová Anne Jøtunová Marianne Aspelinová | Kanada (CAN) Julie Suttonová Jodie Suttonová Melissa Soligová Karri Willmsová Elaine Dagg-Jacksonová |
ZOH 1998 Nagano | Kanada (CAN) Sandra Schmirlerová Jan Betkerová Joan McCuskerová Marcia Gudereitová Atina Ford-Johnstonová | Dánsko (DEN) Helena Blach Lavrsenová Margit Pörtnerová Dorthe Holmová Trine Qvistová Jane Bidstrupová | Švédsko (SWE) Elisabet Gustafsonová Katarina Nybergová Louise Marmontová Elisabeth Perssonová Margaretha Lindahlová |
ZOH 2002 Salt Lake City | Velká Británie (GBR) Rhona Martinová Debbie Knoxová Fiona MacDonaldová Janice Rankinová Margaret Mortonová | Švýcarsko (SUI) Luzia Ebnötherová Mirjam Ottová Tanya Freiová Laurence Bidaudová Nadia Raspe-Röthlisbergerová | Kanada (CAN) Kelley Lawová Julie Skinnerová Georgina Wheatcroftová Diane Nelson-Dezuraová Cheryl Nobleová |
ZOH 2006 Turín | Švédsko (SWE) Anette Norbergová Eva Lundová Cathrine Lindahlová Anna Svärd-Le Moineová Ulrika Bergmanová | Švýcarsko (SUI) Mirjam Ottová Binia Beeli-Feltscherová Valeria Spältyová Michèle Moserová Manuela Kormannová | Kanada (CAN) Shannon Kleibrinková Amy Nixonová Glenys Bakkerová Christine Keshenová Sandra Jenkinsová |
ZOH 2010 Vancouver | Švédsko (SWE) Anette Norbergová Eva Lundová Cathrine Lindahlová Anna Svärd-Le Moineová Kajsa Bergströmová | Kanada (CAN) Cheryl Bernardová Susan O'Connorová Carolyn Darbyshireová Cori Bartelová Kristie Mooreová | Čína (CHN) Bingyu Wangová Yin Liuová Qingshuang Yueová Yan Zhouová Jinli Liuová |
ZOH 2014 Soči | Kanada (CAN) Jennifer Jonesová Kaitlyn Lawesová Jill Officerová Dawn McEwenová Kirsten Wallová | Švédsko (SWE) Margaretha Sigfridssonová Maria Prytzová Christina Bertrupová Maria Wennerströmová Agnes Knochenhauerová | Velká Británie (GBR) Eve Muirheadová Anna Sloanová Vicki Adamsová Claire Hamiltonová Lauren Grayová |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Švédsko (SWE) Anna Hasselborgová Sara McManusová Agnes Knochenhauerová Sofia Mabergsová Jennie Wåhlinová | Jižní Korea (KOR) Kim Eun-jung Kim Kyeong-ae Kim Seon-yeong Kim Yeong-mi Kim Cho-hi | Japonsko (JPN) Satsuki Fujisawaová Chinami Yoshidaová Yumi Suzukiová Yurika Yoshidaová Mari Motohashiová |
ZOH 2022 Peking | Velká Británie (GBR) Eve Muirheadová Vicky Wrightová Jennifer Doddsová Hailey Duffová Mili Smithová | Japonsko (JPN) Satsuki Fujisawa Chinami Yoshida Yumi Suzuki Yurika Yoshida Kotomi Ishizaki | Švédsko (SWE) Anna Hasselborgová Sara McManusová Agnes Knochenhauerová Sofia Mabergsová Johanna Heldinová |
Smíšené dvojice
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2018.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2018 Pchjongčchang | Kanada (CAN) Kaitlyn Lawesová John Morris | Švýcarsko (SUI) Jenny Perretová Martin Rios | Norsko (NOR) Kristin Skaslienová Magnus Nedregotten |
ZOH 2022 Peking | Itálie (ITA) Stefania Constantiniová Amos Mosaner | Norsko (NOR) Kristin Skaslienová Magnus Nedregotten | Švédsko (SWE) Almida de Valová Oskar Eriksson |
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of Olympic medalists in curling na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Curling [online]. www.olympedia.org. Dostupné online. (anglicky)
Curling na zimních olympijských hrách | |
---|---|
Chamonix 1924 • Lake Placid 1932 (ukázkový sport) • Calgary 1988 (ukázkový sport) • Albertville 1992 (ukázkový sport) • Nagano 1998 • Salt Lake City 2002 • Turín 2006 • Vancouver 2010 • Soči 2014 • Pchjongčchang 2018 • Peking 2022 | |
Seznam olympijských medailistů v curlingu |
Portály: Sport