Bästa film | Bästa regi |
- The Artist – Thomas Langmann
- The Descendants – Jim Burke, Alexander Payne och Jim Taylor
- Drive – Marc Platt och Adam Siegel
- Niceville – Brunson Green, Chris Columbus och Michael Barnathan
- Tinker, Tailor, Soldier, Spy – Tim Bevan, Eric Fellner och Robyn Slovo
| |
Bästa manliga huvudroll | Bästa kvinnliga huvudroll |
| |
Bästa manliga biroll | Bästa kvinnliga biroll |
| |
Bästa originalmanus | Bästa manus efter förlaga |
| - Tinker, Tailor, Soldier, Spy – Bridget O'Connor och Peter Straughan
|
Bästa brittiska film | Bästa icke-engelskspråkiga film |
- Tinker, Tailor, Soldier, Spy – Tomas Alfredson, Tim Bevan, Eric Fellner, Robyn Slovo, Bridget O'Connor och Peter Straughan
- My Week with Marilyn – Simon Curtis, David Parfitt, Harvey Weinstein och Adrian Hodges
- Senna – Asif Kapadia, James Gay-Rees, Tim Bevan, Eric Fellner och Manish Pandey
- Shame – Steve McQueen, Iain Canning, Emile Sherman och Abi Morgan
- Vi måste prata om Kevin – Lynne Ramsay, Luc Roeg, Jennifer Fox, Robert Salerno och Rory Stewart Kinnear
| |
Bästa dokumentär | Bästa debut av en brittisk författare, regissör eller producent |
| |
Bästa filmmusik | Bästa ljud |
| - Hugo Cabret – Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman och John Midgley
- The Artist – Nadine Muse, Gérard Lamps och Michael Krikorian
- Harry Potter och Dödsrelikerna: Del 2 – James Mather, Stuart Wilson, Stuart Hilliker, Mike Dowson och Adam Scrivener
- Tinker, Tailor, Soldier, Spy – John Casali, Howard Bargroff, Doug Cooper, Stephen Griffiths och Andy Shelley
- War Horse – Stuart Wilson, Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson och Richard Hymns
|
Bästa scenografi | Bästa foto |
- Hugo Cabret – Dante Ferretti och Francesca Lo Schiavo
- The Artist – Laurence Bennett och Robert Gould
- Harry Potter och Dödsrelikerna: Del 2 – Stuart Craig och Stephenie McMillan
- Tinker, Tailor, Soldier, Spy – Maria Djurkovic och Tatiana Macdonald
- War Horse – Rick Carter och Lee Sandales
| |
Bästa smink | Bästa kostym |
- Järnladyn – Mark Coulier, J. Roy Helland och Marese Langan
- The Artist – Julie Hewett, Cydney Cornell
- Harry Potter och Dödsrelikerna: Del 2 – Amanda Knight, Lisa Tomblin och Nick Dudman
- Hugo Cabret – Morag Ross och Jan Archibald
- My Week with Marilyn – Jenny Shircore
| |
Bästa klippning | Bästa specialeffekter |
- Senna – Gregers Sall och Chris King
| - Harry Potter och Dödsrelikerna: Del 2 – Tim Burke, John Richardson, Greg Butler och David Vickery
- War Horse – Ben Morris och Neil Corbould
- Hugo Cabret – Robert Legato, Ben Grossmann, Alex Henning och Joss Williams
- Apornas planet: (r)Evolution – Daniel Barrett, Joe Letteri, Dan Lemmon och R. Christopher White
- Tintins äventyr: Enhörningens hemlighet – Joe Letteri, Wayne Stables, Keith Miller och Jamie Beard
|
Bästa animerade film | Bästa animerade kortfilm |
| - A Morning Stroll – Grant Orchard och Sue Goffe
- Abuelas – Afarin Eghbal, Kasia Malipan och Francesca Gardiner
- Bobby Yeah – Robert Morgan
|
Bästa kortfilm | Rising Star Award |
- Pitch Black Heist – John Maclean och Gerardine O'Flynn
- Chalk – Martina Amati, Gavin Emerson, James Bolton och Ilaria Bernardini
- Mwansa the Great – Rungano Nyoni och Gabriel Gauchet
- Only Sound Remains – Arash Ashtiani och Anshu Poddar
- Two & Two – Babak Anvari, Kit Fraser och Gavin Cullen
| |