Echipa națională de baschet feminin a României

Acest articol se referă la echipan națională feminină. Pentru echipa națională masculină, vedeți Echipa națională de baschet a României.
Stema echipei naționale de baschet feminin a României

Echipa națională de baschet feminin a României, este o selecție a celor mai bune baschetbaliste românce. Este administrată de Federația Română de Baschet și reprezintă România în competițiile internaționale de baschet organizate de FIBA.

Istoric

Deși România a fost una dintre țările fondatoare ale FIBA ​​​​în Europa în 1932,[1] echipa națională nu a strâns niciodată medalii la competițiile internaționale.

Nu a participat niciodată la Jocurile Olimpice, dar a atins cele mai bune poziții ale sale în 1959 cu singura participare la Campionatele Mondiale, unde a obținut locul șase, iar în prima jumătate a anilor '60, unde la Campionatele Europene, a obținut de trei de ori consecutiv, locul patru.

Prezență fixă ​​în anii șaptezeci și optzeci, a avut un declin tehnic de-a lungul anilor nouăzeci, ceea ce a ținut-o departe de scenele internaționale de vârf.

A reapărut la Campionatele Europene din 2005 și 2007.