Białoruś na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Kod MKOl | BLR | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008 Pekin | ||||||
Chorąży | Aleksandr Romankow | |||||
Liczba zawodników | 177 w 22 dyscyplinach | |||||
|
Białoruś na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 177 zawodników (93 mężczyzn i 84 kobiety), którzy wystąpili w 22 dyscyplinach sportu. Był to czwarty występ Białorusi na letnich igrzyskach olimpijskich.
Łącznie 211 sportowców z Białorusi uzyskało minimum kwalifikacyjne uprawniające do występu na letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Po dokonaniu wewnętrznej selekcji Białoruski Komitet Olimpijski zdecydował, iż w składzie ekipy znalazło się ostatecznie 177 sportowców, startujących w 22 dyscyplinach[1]. Była to najliczniejsza reprezentacja tego kraju w historii występów na igrzyskach olimpijskich. Kapitanem reprezentacji mianowany został Iwan Cichan, trzykrotny mistrz świata w rzucie młotem. 18 lipca 2008 odbyła się oficjalna odprawa sportowców, którzy złożyli przysięgę olimpijską. Na uroczystości obecny był prezydent Alaksandr Łukaszenka.
Białorusini zdobyli łącznie 20 medali: 4 złote, 6 srebrnych i 10 brązowych. W wyniku kontroli antydopingowych prowadzonych po zakończeniu igrzysk zdyskwalifikowanych zostało sześcioro białoruskich medalistów: Aksana Miańkowa (złoto w rzucie młotem), Natalla Michniewicz (srebro w pchnięciu kulą), Andrej Rybakou (srebro w podnoszeniu ciężarów), Nastassia Nowikawa (brąz w podnoszeniu ciężarów), Natalla Michniewicz (brąz w pchnięciu kulą) i Andrej Michniewicz (brąz w pchnięciu kulą).
Zdobyte medale
Medal | Zawodnik | Dyscyplina | Konkurencja |
---|---|---|---|
Złoto | Andrej Aramnau | podnoszenie ciężarów | waga ciężka |
Złoto | Andrej Bahdanowicz, Alaksandr Bahdanowicz | kajakarstwo | K-2 1000 m |
Złoto | Raman Piatruszenka, Alaksiej Abałmasau, Artur Litwinczuk, Wadzim Machnieu | kajakarstwo | K-4 1000 m |
Srebro | Wadzim Dziewiatouski | Lekkoatletyka | rzut młotem mężczyzn |
Srebro | Andrej Krauczanka | Lekkoatletyka | dziesięciobój mężczyzn |
Srebro | Ina Żukawa | Gimnastyka artystyczna | wielobój indywidualnie mężczyzn |
Srebro | Murad Hajdarau | Zapasy | styl wolny kat. 74 kg |
Brąz | Iwan Cichan | Lekkoatletyka | rzut młotem mężczyzn |
Brąz | Wadzim Machnieu, Raman Piatruszenka | kajakarstwo | K-2 500 m |
Brąz | Anastasija Samusiewicz | Pięciobój nowoczesny | kobiety |
Brąz | Alesia Babuszkina, Anastasija Iwankowa, Zinaida Łunina, Hłafira Marcinowicz, Ksienija Sankowicz, Alina Tumiłowicz | Gimnastyka artystyczna | układ zbiorowy |
Brąz | Kaciaryna Karsten | Wioślarstwo | jedynka kobiet |
Brąz | Julija Biczyk, Natalla Hielach | Wioślarstwo | dwójka podwójna kobiet |
Brąz | Michaił Siamionau | Zapasy | styl klasyczny kat. 66 kg |
Skład kadry
badminton
kobiety:
boks
- waga kogucia (51–54 kg): Chaważy Chacyhau
- waga półśrednia (64–69 kg): Mahamied Nurudzinau
- waga półciężka (75–81 kg): Ramazan Mahamiedau
- waga ciężka (81–91 kg): Wiktar Zujeu
gimnastyka
gimnastyka artystyczna
kobiety:
- Nastassia Maraczkouska
mężczyźni:
- Alaksiej Ihnatowicz
- Dzmitryj Kaspiarowicz
- Ihar Kazłou
- Dzianis Sawienkou
- Dzmitryj Sawicki
- Alaksandr Carewicz
gimnastyka rytmiczna
- Lubou Czarkaszyna
- Ina Żukawa
- Alesia Babuszkina
- Anastasija Iwankowa
- Ksienija Sankowicz
- Zinaida Łunina
- Hłafira Marcinowicz
- Alina Tumiłowicz
skoki na trampolinie
kobiety:
- Tacciana Pietrienia
mężczyźni:
- Mikałaj Kazak
jeździectwo
ujeżdżenie:
- Iryna Lis
Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego:
- Wiaczasłau Poyto
- Alena Cieliapuszkina
judo
mężczyźni:
- Andrej Kazusienok
- Juryj Rybak
- Kanstancin Siemionau
- Siarhiej Szundzikau
kajakarstwo
mężczyźni:
- Alaksandr Bahdanowicz
- Andrej Bahdanowicz
- Wadzim Machnieu
- Raman Piatruszenka
- Alaksandr Żukouski
- Alaksiej Abałmasau
- Artur Litwinczuk
kolarstwo
kobiety:
mężczyźni:
koszykówka
Kobiety:
- Natalla Anufryjenka
- Wiktoryia Haspier
- Maryna Kres
- Jelena Leuczanka
- Tacciana Lichtarowicz
- Natalla Marczanka
- Wolha Masilonienie
- Wolha Padabied
- Kaciarina Snycina
- Natalija Trafimawa
- Tatjana Troina
- Anastasija Wieramiejenka
lekkoatletyka
mężczyźni
- Andrej Hardziejeu – maraton
- Maksim Łynsza – 110 m przez płotki
- Dzmitryj Płatnicki – trójskok
- Andrej Michniewicz – pchnięcie kulą DSQ
- Pawieł Łyżyn – pchnięcie kulą
- Juryj Białou – pchnięcie kulą
- Dzmitryj Siwakou – rzut dyskiem
- Iwan Cichan – rzut młotem
- Wadzim Dziewiatouski – rzut młotem
- Waleryj Swiatocha – rzut młotem
- Uładzimir Kazłou – rzut oszczepem
- Andrej Krauczanka – dziesięciobój
- Alaksandr Parchomienka – dziesięciobój
- Mikałaj Szubianok – dziesięciobój
- Iwan Trocki – chód na 20 kilometrów
- Siarhiej Czarnou – chód na 20 kilometrów
- Dzianis Simanowicz – chód na 20 kilometrów
- Andrej Sciepanczuk – chód na 50 kilometrów
kobiety
- Julija Nieściarenka – 100 m, 4x100 m
- Hanna Bahdanowicz – 4x100 m
- Aksana Drahun – 4x100 m
- Nastassia Szulak – 4x100 m
- Jauhienija Waładźko – 4x100 m
- Wolha Ostaszka – 4x100 m
- Iłona Usowicz – 400 m, 4x400m
- Swiatłana Usowicz – 4x400m, 800 m
- Hanna Kazak – 4x400m
- Julijana Juszczanka – 4x400m
- Iryna Chlustawa – 4x400m
- Kaciaryna Bobryk – 4x400m
- Wolha Kraucowa – 5000 m
- Kaciaryna Papłauska – 100 m przez płotki
- Wolha Siarhiejenka – skok w dal
- Iryna Czarnuszenka-Stasiuk – skok w dal
- Ksienija Pryjemka – trójskok
- Nadzieja Astapczuk – pchnięcie kulą DSQ
- Natalla Michniewicz – pchnięcie kulą DSQ
- Janina Karolczyk-Prawalinska – pchnięcie kulą
- Iryna Jatczanka – rzut dyskiem
- Elina Zwierawa – rzut dyskiem
- Hanna Mazhunowa – rzut dyskiem
- Natallia Szymczuk – rzut oszczepem
- Maryna Nowik – rzut oszczepem
- Aksana Miańkowa – rzut młotem DSQ
- Darja Pczelnik – rzut młotem
- Maryja Smalaczkowa – rzut młotem
- Jana Maksimawa – siedmiobój
- Ryta Turawa – chód na 20 kilometrów
- Alena Hińko – chód na 20 kilometrów
- Sniażana Jurczanka – chód na 20 kilometrów
łucznictwo
rywalizacja indywidualna kobiet:
- Kaciarina Muluk
rywalizacja indywidualna mężczyzn:
- Maksim Kunda
pięciobój nowoczesny
kobiety:
- Anastasija Samusiewicz
- Anna Archipienka
mężczyźni:
- Dzmitryj Mielach
- Jahor Łapo
pływanie
kobiety:
- Alaksandra Hierasimienia
- Swiatłana Chachłowa
- Maryja Praświruna
- Julija Chitra
- Ina Kapiszyna
mężczyźni:
- Jauhienij Łazuka
- Stanisłau Niewiarouski
- Andrej Radzionau
- Pawieł Sankowicz
- Wiktar Wabiszczewicz
pływanie synchroniczne
duet:
- Kaciaryna Kulpo
- Nastassia Parfionawa
podnoszenie ciężarów
kobiety:
- kategoria do 53 kg: Nastassia Nowikawa
- kategoria do 69 kg: Hanna Baciuszka
- kategoria do 75 kg: Iryna Kulesza, Julija Nawakowicz
mężczyźni:
- kategoria do 56 kg: Witalij Dzierbianiou
- kategoria do 62 kg: Hienadzij Machwiejenia
- kategoria do 77 kg: Siarhiej Łahun
- kategoria do 85 kg: Andrej Rybakou DSQ, Wadzim Stralcou
- kategoria do 105 kg: Andrej Aramnau
skoki do wody
kobiety:
- Darja Romienska
mężczyźni:
- Wadzim Kaptur
- Siarhiej Kuczmasou
- Alaksandr Warłamau
strzelectwo
kobiety:
- Wiktoryja Czajka
- Żanna Szapialewicz
mężczyźni:
- Witalij Bubnowicz
- Juryj Dauhapołau
- Piotr Litwińczuk
- Kanstancin Łukaszyk
- Siarhiej Martynau
szermierka
mężczyźni:
tenis
kobiety:
- singel: Wiktoryja Azaranka [12], Wolha Hawarcowa
- debel : Wiktoryja Azaranka/Tacciana Puczak [6], Wolha Hawarcowa/Darja Kustawa
mężczyźni:
tenis stołowy
kobiety:
- Tacciana Kostromina
- Weronika Pawłowicz
- Wiktoria Pawłowicz
mężczyźni:
wioślarstwo
kobiety:
- Julija Biczyk, Natalla Hielach – dwójka bez sternika
- Kaciaryna Karsten – jedynka
mężczyźni:
- Andrej Dziemjanienka
- Alaksandr Kazubouski
- Kirył Lemiaszkiewicz
- Dzianis Mihal
- Jauhien Nosau
- Alaksandr Nowikau
- Waleryj Radziewicz
- Stanisłau Szczarbaczenia
- Pawieł Szurmiej
- Dzianis Surawiec
zapasy
kobiety:
mężczyźni:
żeglarstwo
kobiety:
- Tacciana Drazdouska
mężczyźni:
- Siarhiej Dziesiukiewicz
- Pawał Łohunow
- Mikałaj Źukawiec
Przypisy
- ↑ Olympedia - Belarus (BLR) [online], olympedia.org [dostęp 2021-11-27] .
Linki zewnętrzne
- Olympedia - Belarus at the 2008 Summer Olympics. olympedia.org. [dostęp 2021-11-27]. (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e