Sykling under Sommer-OL 1952
Sykling under Sommer-OL 1952. Sykling var med for tolvte gang på det olympiske programmet 1952 i Helsingfors. Det ble konkurrert om totalt seks olympiske titler, to på landevei og fire på bane, kun for menn. Italia ble beste nasjon foran Australia og Belgia alle med to gullmedaljer hver.
Medaljer
Sykling under Sommer-OL 1952 – Helsingfors | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Italia (ITA) | 2 | 2 | 1 | 5 |
2. | Australia (AUS) | 2 | 1 | 0 | 3 |
Belgia (BEL) | 2 | 1 | 0 | 3 | |
4. | Sør-Afrika (RSA) | 0 | 2 | 1 | 3 |
5. | Tyskland (GER) | 0 | 0 | 2 | 2 |
6. | Frankrike (FRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Storbritannia (GBR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 6 | 6 | 6 | 18 |
Menn
Bane
1000 m tempo
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Russell Mockridge | AUS | OR 1:11.1 |
2. | Marino Morettini | ITA | 1:12.7 |
3. | Raymond Robinson | RSA | 1:13.0 |
4. | Clodomiro Cortoni | ARG | 1:13.2 |
5. | Donald McKellow | GBR | 1:13.3 |
6. | Ib Vagn Hansen | DEN | 1:14.4 |
Ion Ioniţă | ROU | 1:14.4 |
Sprint
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Enzo Sacchi | ITA | 12.0 |
2. | Lionel Cox | AUS | |
3. | Werner Potzernheim | GER | |
4. | Cyril Peacock | GBR | |
Raymond Robinson | RSA | ||
Béla Szekeres | HUN |
Tandem, 2000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Lionel Cox Russell Mockridge | AUS | 11.0 |
2. | Raymond Robinson Thomas Shardelow | RSA | |
3. | Antonio Maspes Cesare Pinarello | ITA | |
4. | Franck Le Normand Robert Vidal | FRA | DNS |
5. | Jens Eriksen Olaf Holmstrup | DEN | |
Leslie Wilson Alan Bannister | GBR |
4000 m forfølgelsesritt
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Marino Morettini Loris Campana Mino De Rossi Guido Messina | ITA | 4:46.1 |
2. | Alfred Swift George Estman Robert Fowler Thomas Shardelow | RSA | 4:53.6 |
3. | Ronald Stretton Donald Burgess George Newberry Alan Newton | GBR | 4:51.5 |
4. | Henri Andrieux Pierre Michel Jean-Maria Joubert Claude Brugerolles | FRA | 4:51.9 |
5. | Gabriel Glorieux José Pauwels Robert Raymond Paul de Paepe | BEL | |
Knud Andersen Edvard Preben Ludgren-Kristensen Jean Hansen Bent Jørgensen | DEN | ||
Jan Plantaz Adrie Voorting Daan de Groot Jules Maenen | NED | ||
Hans Pfenninger Heini Müller Max Wirth Oscar von Büren | SUI |
Landevei
Individuelt (190,4 km)
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | André Noyelle | BEL | 5:06:03.4 |
2. | Robert Grondelaers | BEL | 5:06:51.2 |
3. | Edi Ziegler | GER | 5:07:47.5 |
4. | Lucien Victor | BEL | 5:07:52.0 |
5. | Dino Bruni | ITA | 5:10:54.0 |
6. | Vincenzo Zucconelli | ITA | 5:11:16.5 |
Lagkonkurranse
Plass | Utøvere | Land | Tid | Tid totalt |
---|---|---|---|---|
1. | André Noyelle Robert Grondelaers Lucien Victor | BEL | 5:06:03.4 5:06:51.2 5:07:52.0 | 15:20:46.6 |
2. | Dino Bruni Vincenzo Zucconelli Gianni Ghidini | ITA | 5:10:54.0 5:11:16.5 5:11:16.8 | 15:33:27.3 |
3. | Jacques Anquetil Alfred Tonello Claude Rouer | FRA | 5:11:19.0 5:11:20.0 5:16:19.1 | 15:38:58.1 |
4. | Yngve Lundh Stig Mårtensson Allan Carlsson | SWE | 5:12:15.2 5:13:00.0 5:16:19.1 | 15:41:34.3 |
5. | Edi Ziegler Oskar Zeissner Paul Maue | GER | 5:07:47.5 5:11:18.5 5:24:44.5 | 15:43:50.5 |
6. | Hans Andersen Jørgen Rasmussen Poul Østergaard | DEN | 5:11:18.5 5:14:09.4 5:22:34.1 | 15:48:02.0 |
Autoritetsdata