Svømming under VM i svømmesport 2023 – 50 meter fri menn
Svømming under VM i svømmesport 2023 – 50 meter fri menn | |||
---|---|---|---|
Marine Messe Fukuoka | |||
Konkurranse | 50 meter fri menn | ||
Arrangement | VM i svømming 2023 | ||
Sted | Fukuoka i Japan | ||
Arena | Marine Messe Fukuoka | ||
Dato | 28. juli (forsøksheat og semifinale) 29. juli (finale) | ||
Deltakere | 123 | ||
Deltakernasjoner | 111 | ||
Vinnertid | 21,06 OR | ||
Medaljevinnere | |||
Cameron McEvoy, Australia | |||
Jack Alexy, USA | |||
Benjamin Proud, Storbritannia | |||
Forrige | Budapest 2022 | ||
Neste | Doha 2024 |
VM i svømmesport 2023 Fukuoka, Japan | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
Synkronsvømming | |||
Solo menn | teknisk | fri | |
Solo kvinner | teknisk | fri | |
Duett mix | teknisk | fri | |
Duett kvinner | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
Lag | akrobatisk | ||
Vannpolo | |||
|
50 meter fri menn var en svømmeøvelse som ble arrangert under VM i svømmesport 2023 i Fukuoka i Japan 28. og 29. juli 2023.[1][2][3]
Medaljevinnere
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | 03 | ||||
Cameron McEvoy | Jack Alexy | Benjamin Proud | ||||
Australia | USA | Storbritannia |
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:[4]
Utøver | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | César Cielo | Brasil | 20,91 | São Paulo, Brasil | 18. desember 2009 |
Mesterskapsrekord | Caeleb Dressel | USA | 21,04 | Gwangju, Sør-Korea | 27. juli 2019 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet 28. juli klokken 11:12.[5]
Plass | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 13 | 4 | Cameron McEvoy | Australia | 21,35 | Q |
2 | 13 | 3 | Szebasztián Szabó | Ungarn | 21,67 | Q |
3 | 13 | 5 | Florent Manaudou | Frankrike | 21,72 | Q |
4 | 13 | 6 | Jack Alexy | USA | 21,73 | Q |
5 | 11 | 0 | Isaac Cooper | Australia | 21,82 | Q |
6 | 11 | 2 | Meiron Cheruti | Israel | 21,85 | Q |
7 | 10 | 9 | Jordan Crooks | Caymanøyene | 21,90 | Q, NR |
7 | 12 | 4 | Benjamin Proud | Storbritannia | 21,90 | Q |
9 | 11 | 4 | Ryan Held | USA | 21,91 | Q |
9 | 13 | 2 | Kristian Golomeev | Hellas | 21,91 | Q |
11 | 11 | 7 | Vladyslav Bukhov | Ukraina | 21,92 | Q |
12 | 12 | 0 | Nicholas Lia | Norge | 21,94 | Q, NR |
13 | 11 | 3 | Joshua Liendo | Canada | 21,97 | Q |
14 | 12 | 3 | Leonardo Deplano | Italia | 21,99 | Q |
15 | 12 | 2 | Kenzo Simons | Nederland | 22,04 | Q |
16 | 12 | 7 | Diogo Ribeiro | Portugal | 22,05 | Q |
17 | 9 | 3 | Mikel Schreuders | Aruba | 22,10 | Omsvømming |
17 | 13 | 8 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 22,10 | Omsvømming |
19 | 13 | 7 | Ian Ho | Hongkong | 22,12 | |
20 | 11 | 5 | Thom de Boer | Nederland | 22,13 | |
20 | 11 | 8 | Tom Fannon | Irland | 22,13 | |
22 | 12 | 6 | Lewis Burras | Storbritannia | 22,14 | |
23 | 11 | 1 | Shinri Shioura | Japan | 22,15 | |
24 | 10 | 5 | Ji Yuchan | Sør-Korea | 22,17 | |
25 | 13 | 0 | Andrij Hovorov | Ukraina | 22,18 | |
26 | 13 | 1 | Jonathan Tan | Singapore | 22,20 | |
27 | 10 | 4 | Katsumi Nakamura | Japan | 22,21 | |
28 | 9 | 1 | Lamar Taylor | Bahamas | 22,26 | NR |
28 | 13 | 9 | Marcelo Chierighini | Brasil | 22,26 | |
30 | 11 | 6 | Lorenzo Zazzeri | Italia | 22,28 | |
31 | 10 | 1 | Ali Khalafalla | Egypt | 22,30 | |
31 | 10 | 6 | Björn Seeliger | Sverige | 22,30 | |
33 | 10 | 3 | Alberto Mestre | Venezuela | 22,32 | |
34 | 12 | 1 | Miguel Nascimento | Portugal | 22,38 | |
35 | 10 | 7 | Michael Pickett | New Zealand | 22,41 | |
36 | 10 | 8 | Heiko Gigler | Østerrike | 22,46 | |
37 | 8 | 5 | Remi Fabiani | Luxembourg | 22,47 | NR |
38 | 12 | 9 | Wang Changhao | Kina | 22,50 | |
39 | 9 | 7 | Sergio de Celis | Spania | 22,51 | |
40 | 10 | 2 | Andrej Barna | Serbia | 22,52 | |
41 | 9 | 4 | Matej Dusa | Slovakia | 22,53 | |
42 | 8 | 4 | Peter Varjasi | Tyskland | 22,54 | |
43 | 10 | 0 | Guido Buscaglia | Argentina | 22,56 | |
44 | 9 | 0 | Kamil Sieradzki | Polen | 22,59 | |
45 | 9 | 5 | Nikola Miljenić | Kroatia | 22,61 | |
46 | 8 | 2 | Jorge Iga | Mexico | 22,64 | |
47 | 9 | 2 | Daniel Zaitsev | Estland | 22,68 | |
48 | 12 | 8 | Teong Tzen Wei | Singapore | 22,76 | |
49 | 8 | 6 | Xander Skinner | Namibia | 22,78 | |
50 | 7 | 7 | David Young | Fiji | 22,87 | NR |
50 | 8 | 0 | Roland Schoeman | Sør-Afrika | 22,87 | |
52 | 8 | 7 | Adi Mešetović | Bosnia-Hercegovina | 22,92 | |
53 | 9 | 6 | Emre Sakçı | Tyrkia | 22,94 | |
54 | 8 | 1 | Samyar Abdoli | Iran | 23,00 | |
55 | 7 | 6 | Leo Nolles | Uruguay | 23,10 | |
56 | 7 | 5 | Stefano Mitchell | Antigua og Barbuda | 23,21 | |
57 | 1 | 4 | Matthew Abeysinghe | Sri Lanka | 23,23 | |
58 | 9 | 9 | Oussama Sahnoune | Algerie | 23,26 | |
59 | 9 | 8 | Nikolas Antoniou | Kypros | 23,27 | |
60 | 8 | 9 | Daniil Pancerevas | Litauen | 23,30 | |
61 | 8 | 3 | Lương Jeremie Loic Nino | Vietnam | 23,39 | |
62 | 7 | 1 | Benedict Parfit | Bermuda | 23,47 | |
63 | 7 | 3 | Gabriel Martinez | Honduras | 23,52 | |
63 | 8 | 8 | Wu Chun-feng | Kinesisk Taipei | 23,52 | |
65 | 6 | 7 | Colins Obi Ebingha | Nigeria | 23,54 | |
66 | 7 | 2 | Mohammed Bedour | Jordan | 23,59 | |
67 | 7 | 4 | Alaa Maso | Flykningelandslaget | 23,74 | |
68 | 2 | 4 | Alexander Shah | Nepal | 23,89 | |
69 | 7 | 0 | Tendo Mukalazi | Uganda | 23,94 | |
70 | 6 | 1 | José Alberto Quintanilla | Bolivia | 24,06 | |
71 | 3 | 0 | Micah Masei | Amerikansk Samoa | 24,16 | |
72 | 5 | 6 | Brandon Schuster | Samoa | 24,19 | |
73 | 3 | 8 | Damien Shamambo | Zambia | 24,22 | |
74 | 6 | 4 | Swaleh Abubakar Talib | Suspendert forbund | 24,23 | |
75 | 7 | 9 | Musa Zhalayev | Turkmenistan | 24,29 | |
76 | 6 | 6 | Batbayar Enkhtamir | Mongolia | 24,37 | |
77 | 7 | 8 | Belly-Cresus Ganira | Burundi | 24,39 | |
78 | 6 | 2 | Collins Saliboko | Tanzania | 24,43 | |
79 | 6 | 9 | Warren Lawrence | Dominica | 24,51 | |
80 | 6 | 5 | Shane Cadogan | Saint Vincent og Grenadinene | 24,59 | |
81 | 5 | 4 | Syed Tariq | Pakistan | 24,76 | |
82 | 5 | 3 | Josh Tarere | Papua Ny-Guinea | 24,77 | |
83 | 6 | 8 | Leon Seaton | Guyana | 24,82 | |
84 | 5 | 7 | Mahmoud Abu Gharbieh | Palestina | 24,88 | |
85 | 5 | 5 | Yousef Al-Khulaifi | Qatar | 24,92 | |
86 | 6 | 0 | Asif Reza | Bangladesh | 24,94 | |
87 | 2 | 1 | Joel Ling Thai Yu | Brunei | 24,96 | |
88 | 3 | 7 | Mohammed Qatat | Libya | 25,15 | |
89 | 5 | 2 | Marc Dansou | Benin | 25,16 | |
90 | 5 | 8 | Cedrick Niyibizi | Rwanda | 25,28 | |
91 | 5 | 1 | Phansovannarun Montross | Kambodsja | 25,36 | |
92 | 2 | 5 | Santisouk Inthavong | Laos | 25,56 | |
92 | 5 | 9 | Tajhari Williams | Turks- og Caicosøyene | 25,56 | |
94 | 2 | 2 | Kapeli Siua | Tonga | 25,83 | |
95 | 2 | 0 | Ailton Veira | Kapp Verde | 26,16 | |
96 | 4 | 4 | Travis Dui Sakurai | Palau | 26,22 | |
97 | 4 | 2 | Alexander Fleming Lake | Anguilla | 26,23 | |
98 | 5 | 0 | Fakhriddin Madkamov | Tadsjikistan | 26,40 | |
99 | 4 | 6 | Houmed Houssein | Djibouti | 26,76 | |
100 | 4 | 7 | Souleymane Napare | Burkina Faso | 26,85 | |
101 | 4 | 5 | Ekow Gwira | Ghana | 27,22 | |
102 | 4 | 1 | Edgar Iro | Salomonøyene | 27,28 | |
103 | 4 | 3 | Elhadj Diallo | Guinea | 27,69 | |
104 | 3 | 4 | Phillip Kinono | Marshalløyene | 27,72 | |
105 | 2 | 6 | Johnathan Silas | Vanuatu | 27,78 | |
106 | 4 | 0 | Simanga Dlamini | Eswatini | 27,84 | |
107 | 4 | 8 | Joshua Wyse | Sierra Leone | 27,89 | |
108 | 3 | 3 | Adam Girard | Gabon | 28,15 | |
109 | 3 | 5 | Muhammad Ali Moosa | Malawi | 28,20 | |
110 | 3 | 2 | Magnim Jordano Daou | Togo | 28,26 | |
111 | 4 | 9 | Aseel Khousrof | Jemen | 28,39 | |
112 | 1 | 5 | Ousman Jobe | Gambia | 28,47 | |
113 | 2 | 8 | Freddy Mayala | Republikken Kongo | 28,61 | |
114 | 2 | 9 | Tilahun Ayal Malede | Etiopia | 28,77 | |
115 | 3 | 6 | Jolanio Guterres | Øst-Timor | 30.36 | |
116 | 2 | 7 | Pedro Rogery | Guinea-Bissau | 30.66 | |
117 | 3 | 9 | Omar McHangama | Komorene | 31.50 | |
118 | 1 | 3 | Refiloe Chopho | Lesotho | 31.68 | |
119 | 3 | 1 | Terence Tengue | Den sentralafrikanske republikk | 32.18 | |
120 . | 2 | 3 | Hugo Nguichie | Kamerun | 99.98 DSQ | |
11 | 9 | Guilherme Caribé Santos | Brasil | |||
122 . | 6 | 3 | Alassane Seydou | Niger | 99.99 DNS | |
12 | 5 | Maxime Grousset | Frankrike |
Omsvømming
Omsvømmingen for å bestemme den første reserven startet 28. juli klokken 12:57.[6]
Plass | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Mikel Schreuders | Aruba | 22,10 | R1 |
2 | 5 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 22,14 | R2 |
Semifinale
Semifinalene startet 28. juli klokken 20:40.[7]
Plass | Semi | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 4 | Cameron McEvoy | Australia | 21,25 | Q |
2 | 1 | 5 | Jack Alexy | USA | 21,60 | Q |
3 | 1 | 6 | Benjamin Proud | Storbritannia | 21,61 | Q |
4 | 2 | 3 | Isaac Cooper | Australia | 21,65 | Q |
5 | 2 | 6 | Jordan Crooks | Caymanøyene | 21,73 | Q, NR |
6 | 1 | 1 | Leonardo Deplano | Italia | 21,74 | Q |
7 | 1 | 2 | Kristian Golomeev | Hellas | 21,85 | Q |
8 | 2 | 1 | Joshua Liendo | Canada | 21,88 | Trakk seg |
9 | 2 | 2 | Ryan Held | USA | 21,91 | Omsvømming |
9 | 2 | 7 | Vladyslav Bukhov | Ukraina | 21,91 | Omsvømming |
11 | 2 | 8 | Kenzo Simons | Nederland | 21,92 | |
12 | 2 | 5 | Florent Manaudou | Frankrike | 21,96 | |
13 | 1 | 8 | Diogo Ribeiro | Portugal | 22,03 | |
14 | 1 | 3 | Meiron Cheruti | Israel | 22,04 | |
15 | 1 | 7 | Nicholas Lia | Norge | 22,12 | |
16 | 1 | 4 | Szebasztián Szabó | Ungarn | 22,16 |
Omsvømming
Omsvømmingen for å bestemme den første reserven startet 28. juli klokken 22:09.[8]
PlaSS | Bane | UtName | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Ryan Held | USA | 21,68 | Q |
2 | 5 | Vladyslav Bukhov | Ukraina | 21,70 | R1 |
Finale
Finalen startet 29. juli klokken 20:09.[9]
Plass | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Cameron McEvoy | Australia | 21,06 | OR |
02 | 5 | Jack Alexy | USA | 21,57 | |
03 | 3 | Benjamin Proud | Storbritannia | 21,58 | |
4 | 6 | Isaac Cooper | Australia | 21,70 | |
5 | 8 | Ryan Held | USA | 21,72 | |
6 | 2 | Jordan Crooks | Caymanøyene | 21,73 | =NR |
7 | 1 | Kristian Golomeev | Hellas | 21,82 | |
8 | 7 | Leonardo Deplano | Italia | 21,92 |
Referanser
- ^ «Schedule» (PDF). Besøkt 17. januar 2023.
- ^ «World Aquatics Announces Competition Schedule For 2023 World Championships In Fukuoka». swimswam.com. Besøkt 13. januar 2023.
- ^ «Start list» (PDF). omegatiming.com. 21. juli 2023.
- ^ «Records book» (PDF). omegatiming.com. 21. juli 2023.
- ^ «Heats results» (PDF). omegatiming.com. 28. juli 2023.
- ^ «Swim-off results» (PDF). omegatiming.com. 28. juli 2023.
- ^ «Semifinals results» (PDF). omegatiming.com. 28. juli 2023.
- ^ «Swim-off results» (PDF). omegatiming.com. 28. juli 2023.
- ^ «Final results» (PDF). omegatiming.com. 29. juli 2023.