Padling under Sommer-OL 1976
Padling under Sommer-OL 1976. Padling var med som olympisk øvelse for niende gang under OL-1976 i Montréal. Det ble konkurrert om elleve olympiske titler. Det var fem klasser for kajakk og fire i kano for herrer og to i kajakk for kvinner. Sovjetunionen ble beste nasjon med seks gullmedaljer foran Øst-Tyskland med tre.
Medaljer
Padling under Sommer-OL 1976 – Montreal | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Sovjetunionen (URS) | 6 | 3 | 0 | 9 |
2. | Øst-Tyskland (GDR) | 3 | 1 | 3 | 7 |
3. | Romania (ROU) | 1 | 1 | 2 | 4 |
4. | Jugoslavia (YUG) | 1 | 0 | 1 | 2 |
5. | Ungarn (HUN) | 0 | 3 | 5 | 8 |
6. | Canada (CAN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Polen (POL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Spania (ESP) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Totalt | 11 | 11 | 11 | 33 |
Menn
Kajakk
K1 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Vasile Dîba | ROU | 1.46.41 |
2. | Zoltán Sztanity | HUN | 1.46.95 |
3. | Rüdiger Helm | GDR | 1.48.30 |
4. | Herminio Menéndez Rodríguez | ESP | 1.48.40 |
5. | Grzegorz Śledziewski | POL | 1.48.49 |
6. | Sergej Lizoenov | URS | 1.49.21 |
K1 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Rüdiger Helm | GDR | 3.48.20 |
2. | Géza Csapó | HUN | 3.48.84 |
3. | Vasile Dîba | ROU | 3.49.65 |
4. | Oreste Perri | ITA | 3.51.13 |
5. | Aleksandr Sjaparenko | URS | 3.51.45 |
6. | Berndt Andersson | SWE | 3.52.46 |
K2 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Joachim Mattern Bernd Olbricht | GDR | 1.35.87 |
2. | Sergej Nagorny Vladimir Romanovski | URS | 1.36.81 |
3. | Larion Serghei Policarp Malîhin | ROU | 1.37.43 |
4. | José Seguín Santos Guillermo Del Riego Gordón | ESP | 1.38.50 |
5. | József Deme János Rátkai | HUN | 1.38.81 |
6. | Hannu Kojo Kari Markkanen | FIN | 1.39.59 |
K2 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Sergej Nagorny Vladimir Romanovski | URS | 3.29.01 |
2. | Joachim Mattern Bernd Olbricht | GDR | 3.29.33 |
3. | Zoltán Bakó István Szabó | HUN | 3.30.36 |
4. | Jean-Paul Hanquier Alain Lebas | FRA | 3.33.05 |
5. | Guillermo Del Riego Gordón José Seguín Santos | ESP | 3.33.16 |
6. | Jean-Pierre Burny Paul Hoekstra | BEL | 3.33.86 |
K4 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Sergej Tsjoechrai Aleksandr Degtjarev Joeri Filatov Vladimir Morozov | URS | 3.08.69 |
2. | José María Esteban Celorrio José Ramón López Díaz-Flor Herminio Menéndez Rodríguez Luis Gregoria Ramos Misioné | ESP | 3.08.95 |
3. | Peter Bischof Bernd Duvigneau Rüdiger Helm Jürgen Lehnert | GDR | 3.10.76 |
4. | Nicuşor Eşanu Vasile Simioncenco Nicolae Simioncenco Mihai Zafiu | ROU | 3.11.35 |
5. | Henryk Budzicz Kazimierz Górecki Grzegorz Kołtan Ryszard Oborski | POL | 3.12.17 |
6. | Morten Mørland Einar Rasmussen Olaf Søyland Jostein Stige | NOR | 3.12.28 |
Kano
C1 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Aleksandr Rogov | URS | 1.59.23 |
2. | John Wood | CAN | 1.59.58 |
3. | Matija Ljubek | YUG | 1.59.60 |
4. | Borislav Ananijev | BUL | 1.59.92 |
5. | Wilfried Stephan | GDR | 2.00.54 |
6. | Károly Szegedi | HUN | 2.01.12 |
C1 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Matija Ljubek | YUG | 4.09.51 |
2. | Vasili Joertsjenko | URS | 4.12.57 |
3. | Tamás Wichmann | HUN | 4.14.11 |
4. | Borislav Ananijev | BUL | 4.14.41 |
5. | Ivan Patzaichin | ROU | 4.15.08 |
6. | Roland Iche | FRA | 4.18.23 |
C2 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Sergej Petrenko Aleksandr Vinogradov | URS | 1.45.81 |
2. | Jerzy Opara Andrzej Gronowicz | POL | 1.47.77 |
3. | Tamás Buday Oszkár Frey | HUN | 1.48.35 |
4. | Gheorghe Danielov Gheorghe Simionov | ROU | 1.48.84 |
5. | Gérald Delacroix Jean François Millot | FRA | 1.49.74 |
6. | Ivan Boertsjin Krasimir Christov | BUL | 1.50.43 |
C2 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Sergej Petrenko Aleksandr Vinogradov | URS | 3.52.76 |
2. | Gheorghe Danielov Gheorghe Simionov | ROU | 3.54.28 |
3. | Tamás Buday Oszkár Frey | HUN | 3.55.66 |
4. | Jerzy Opara Andrzej Gronowicz | POL | 3.59.56 |
5. | Detlef Bothe Hans-Jürgen Tode | GDR | 4.00.37 |
6. | Jiří Čtvrtečka Tomáš Šach | TCH | 4.01.48 |
Kvinner
Kajakk
K1 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Carola Zirzow | GDR | 2.01.05 |
2. | Tatjana Korsjoenova | URS | 2.03.07 |
3. | Klára Rajnai | HUN | 2.05.01 |
4. | Ewa Kamińska | POL | 2.05.16 |
5. | Maria Mihoreanu | ROU | 2.05.40 |
6. | Anastazie Hajná | TCH | 2.06.72 |
K2 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Nina Gopova Galina Kreft | URS | 1.51.15 |
2. | Anna Pfeffer Klára Rajnai | HUN | 1.51.69 |
3. | Bärbel Köster Carola Zirzow | GDR | 1.51.81 |
4. | Nastasia Nichitov Agafia Orlov | ROU | 1.53.77 |
5. | Barbara Lewe-Pohlmann Heiderose Wallbaum | FRG | 1.53.86 |
6. | Maria Kazanecka Katarzyna Kulczak | POL | 1.55.05 |
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 18. mars 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
Autoritetsdata