Liste over stortingsrepresentanter 1913–1915
Liste over alle stortingsrepresentanter i perioden 1913 til 1915. Listen omfatter alle som ble valgt til Stortinget. Det var totalt 123 representanter, fordelt med 68 til Venstre, 23 til Det norske Arbeiderparti, 20 til Høyre, 8 til Arbeiderdemokratene og 4 til Det Frisinnede Venstre.
Regjeringen Bratlie (Høyre,Det Frisinnede Venstre) måtte gå etter valgresultatet, og regjeringen Knudsen (Venstre) tok over 31. januar 1913.
Landkretser
Smaalenenes Amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Eidsberg | Ludvig Larsen Kragtorp | Venstre | |
Idde og Marker | Hans Theodor Hansen Bøen | Venstre | |
Tune | Albert Theodor Alexius Moeskau | Det norske Arbeiderparti | |
Glemminge | Johannes Olaf Bergersen | Det norske Arbeiderparti | |
Rygge | Gunder Anton Jahren | Høyre |
Akershus amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Bærum og Follo | Christian Fredrik Michelet | Høyre | Johan Knut Skancke (Samlingspartiet) |
Aker | Edvard Hagerup Bull | Høyre | Johan Olaf Bredal (Det Frisinnede Venstre) |
Nedre Romerike | Finn Blakstad | Høyre | Konrad Hartvig Johansen Bergsjø (Det Frisinnede Venstre) |
Mellem Romerike | Martin Julius Halvorsen | Det norske Arbeiderparti | |
Øvre Romerike | Thorstein Fretheim | Venstre |
Hedemarkens amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Nordre Hedemarken | Wollert Konow (H) | Arbeiderdemokratene | |
Søndre Hedemarken | Karl Amundsen | Det norske Arbeiderparti | |
Vinger og Odalen | Ingebrigt Løberg | Arbeiderdemokratene | Otto Olsen Pramm (Venstre) |
Solør | August Embretsen | Det norske Arbeiderparti | Theodor Olsen Aaset |
Søndre Østerdalen | Olav Andreas Eftestøl | Arbeiderdemokratene | |
Nordre Østerdalen | Tore Embretsen Aaen | Venstre |
Kristians amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Nordre Gudbrandsdalen | Edvard Olsen Landheim | Arbeiderdemokratene | |
Søndre Gudbrandsdalen | Johan Castberg | Arbeiderdemokratene | Simen Olsen Kolstad |
Toten | Alf Mjøen | Arbeiderdemokratene | Johan Castberg ble valgt med Mjøen som vara |
Hadeland og Land | Ole Martin Lappen | Arbeiderdemokratene | |
Valdres | Ole Gudbrandsen Hovi | Arbeiderdemokratene |
Buskeruds amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Ringerike | Christopher Hornsrud | Det norske Arbeiderparti | |
Hallingdal | Kristen Christoffersen Kopseng | Det Frisinnede Venstre | |
Buskerud | Anders Jensen Horgen | Det norske Arbeiderparti | |
Numedal | Anton Martin Knudsen Omholt | Venstre |
Jarlsberg og Larviks amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Skoger | Jørgen Hansen Gunnestad | Høyre | |
Jarlsberg | Jonathan Johnson | Høyre | |
Sandeherred | Fredrik Enge | Venstre | |
Brunla | Fredrik Anton Martin Olsen Nalum | Venstre |
Bratsberg amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Bamle | Peder (Eilertsen) Rinde | Venstre | |
Gjerpen | Aanon Gunnar Knudsen | Venstre | Nils Gregoriussen Skilbred |
Øst-Telemarken | Jørgen Gunnarson Løvland | Venstre | |
Vest-Telemarken | Ivar Petterson Tveiten | Venstre |
Nedenes amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Holt | Tallak Olsen Lindstøl | Venstre | |
Nedenes | Guttorm Fløistad | Det norske Arbeiderparti | Lars Mikael Larssen Bie |
Sand | Noan Christian Gauslaa | Venstre | |
Sætersdalen | Lars Knutson Liestøl | Venstre | Anders Kristensen Skaiaa. Liestøl døde før Stortinget ble konstituert. |
Lister og Mandals amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Oddernes | Endre Asbjørnsen Ugland | Venstre | Hans Syvertsen Nyvold |
Mandalen | Thore Torkildsen Foss | Venstre | Andreas Jonson Kaddeland |
Lyngdal | Aasulv Olsen Bryggesaa | Venstre | Gunnuf Jakobsen Eiesland |
Lister | Karl Sanne | Høyre |
Stavanger amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Dalene | Tollef Asbjørnsen Gjedrem | Venstre | Erik Hadland Torjusen |
Jæderen | Thore Larsen Braut | Venstre | |
Hesbø og Hafrsfjord | Jacob Kristensen Austbø | Venstre | |
Karmsund | Thomas Wegner Larsen Haaland | Venstre | |
Ryfylke | Lars Rasmussen | Venstre | Rasmus Jakobsen Hidle |
Søndre Bergenhus amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Ytre Søndhordland | Iver Jonassen Svendsbøe | Det Frisinnede Venstre | |
Indre Søndhordland | Olav Jensen Myklebust | Venstre | Lars Bernhardus Sunde |
Midthordland | Lars Kristian Abrahamsen | Venstre | Gutorm Mikkelsen Lid |
Nordhordland | Lars Nilssen Sæim | Venstre | Magne Johansen Rongved |
Voss | Ole Monsen Mjelde | Venstre | |
Hardanger | Nils Nilsson Skaar | Venstre |
Nordre Bergenhus amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Indre Sogn | Sjur Torleifsen Næss | Venstre | |
Ytre Sogn | Lasse Torkelson Trædal | Venstre | |
Søndfjord | David Olsen Bakke | Venstre | |
Kinn | Kristofer Pedersen Indrehus | Venstre | Magnus Nilssøn Seim |
Nordfjord | Sigmund Kolbeinsen Aarnes | Venstre | Apollonius Liljedahl Johannessen Rosenlund |
Romsdals amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Søndre Søndmør | Anders Rasmussen Vassbotn | Venstre | |
Nordre Søndmør | Knudt Severin Jonas Olsen Otterlei | Venstre | |
Romsdal | Birger Stuevold-Hansen | Venstre | Iver Andreas Rasmussen Ræstad |
Søndre Nordmør | Peder Bjørn Kristvik | Venstre | Jakob Larsen Mork |
Nordre Nordmør | Nils Johansen Hestnes | Venstre | Sivert Sivertsen Glærum |
Søndre Trondhjems amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Ytre Fosen | Johan Stinessen | Venstre | |
Indre Fosen | Benjamin Olsen Schei | Venstre | |
Orkedalen | John Iversen Wolden | Venstre | |
Guldalen | Anders Olsen Bergan | Venstre | |
Strinden | Paul Olsen Fjermstad | Venstre | Peder Johannes Norbye |
Nordre Trondhjems amt
Krets | Navn | Parti | Kommentarer/suppleanter |
---|---|---|---|
Stjørdalen | Andreas Galtvik | Venstre | |
Værdalen | Karl Hagerup | Venstre | |
Snaasen | Ivar Aavatsmark | Venstre | Lorents Mørkved |
Namdalen | Christoffer Inderberg | Venstre |
Nordlands amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Søndre Helgeland | Andreas Kristian Andersen Grimsø | Venstre | |
Nordre Helgeland | Nils Jørgen August Mikalsen Kulstad | Venstre | |
Søndre Salten | Olaf Amundsen | Venstre | |
Nordre Salten | Rolf Jacobsen | Venstre | |
Lofoten | Edvard Nikolai Joakimsen | Venstre | Jonas Pedersen |
Vesteraalen | Carl Martin Ellingsen | Venstre |
Tromsø amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Trondenes | Jørgen Julius Pedersen | Venstre | |
Senjen | Meyer Nilsen Foshaug | Det norske Arbeiderparti | |
Tromsøsundet | Ole Martin Pettersen Gausdal | Det norske Arbeiderparti |
Finmarkens amt
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Vestfinmarken | Johannes Gjetmundsen | Venstre | |
Østfinmarken | Hagbarth Lund | Venstre |
Bykretser
Fredrikshald
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Hans Andreas Hanssen | Det norske Arbeiderparti |
Sarpsborg
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Ludvig Elmar Hegge Olsen Enge | Det norske Arbeiderparti |
Fredrikstad
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Wilhelm Ernst Ramm | Høyre |
Moss og Drøbak
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Carl Edvard Jenssen | Det norske Arbeiderparti |
Kristiania
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Oslo | Magnus Nilssen | Det norske Arbeiderparti | Ivar Jørgensen |
Grünerløkken | Christian Holtermann Knudsen | Det norske Arbeiderparti | |
Gamle Aker | Otto B. Halvorsen | Høyre | Elias Nicolai Reksten |
Hammersborg | Olaf Rustad | Høyre | Arthur Skjelderup |
Uranienborg | Nils Yngvar Ustvedt | Høyre | Hans Horn |
Lillehammer, Hamar, Gjøvik og Kongsvinger
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Axel Andreas Thallaug | Høyre |
Drammen
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Bragernes | Hans Hansen | Høyre | Carl Christian August Jacob Bonnevie (Det Frisinnede Venstre) |
Strømsø og Tangen | Vilhelm Edvard Karl Nagel | Det norske Arbeiderparti |
Kongsberg og Hønefoss
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Nils Gulliksen Berg | Venstre |
Horten
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Christian Sparre | Venstre |
Tønsberg
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Asbjørn Balthazar Syrrist | Høyre |
Larvik og Sandefjord
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Hans Ludvig Meyer | Høyre | Julius Christensen |
Brevik og Holmestrand
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Rikard Olsen | Venstre | Otto Ruberg |
Porsgrund
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Peter Karl Holmesland | Venstre |
Skien
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Andreas Sigurdsen | Venstre |
Kragerø
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Godske Nielsen | Høyre | Nicolay Wiborg (Det Frisinnede Venstre) |
Risør
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Arnt Severin Ulstrup | Høyre | Johan Arndt |
Arendal og Grimstad
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Henrik Spangelo | Det Frisinnede Venstre |
Kristiansand
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Fæstningen | Edward August Gundersen | Venstre(Avholdspartiet) | Rudolf Torjusen |
Baneheien | Rudolf Elias Peersen | Venstre |
Flekkefjord
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Cornelius Bernhard Hanssen | Det Frisinnede Venstre | Engvald Bertram Hansen |
Stavanger
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Holmen | Søren Tobias Aarstad | Venstre | Peder Pedersen Næsheim |
Verket | Johan David Haslund Gjøstein | Det norske Arbeiderparti |
Haugesund
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Valentin Valentinsen | Venstre | Carl Magne Rønnevig |
Bergen
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Nygaard | Henrik Ameln | Høyre | |
Nordnes | Johan Ludwig Mowinckel | Venstre | |
Kalfaret | Johan Samuelsen | Det norske Arbeiderparti | |
Sandviken | Lars O. Sæbø | Det norske Arbeiderparti | Johan Gudmundsen |
Aalesund og Molde
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Kristian Friis Petersen | Venstre | Ole Gustav Barman |
Kristiansund
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Jonas Hestnes | Venstre | Iver Grønningsæter |
Trondhjem og Levanger
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Bratøren og Ilen | Ole Erichsen | Høyre | Johan Rønning (Frisinnede Venstre) |
Kalvskindet (med Levanger) | Hans Bauck | Høyre | |
Baklandet | Ole Konrad Ribsskog | Det norske Arbeiderparti | |
Lademoen | Anders Buen | Det norske Arbeiderparti |
Bodø og Narvik
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Carl Bonnevie | Det norske Arbeiderparti |
Tromsø
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Thomas Eidem | Venstre |
Hammerfest, Vardø og Vadsø
krets | Navn | parti | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|---|---|
Haakon Finstad | Det norske Arbeiderparti |
Litteratur
- Haffner, Vilhelm (1913). Stortinget : 1913-1915. Kristiania: Cappelen. [Tilgang for norske IP-adresser.]
Eksterne lenker
- Norsk samfunnsvitenskapelig datatjeneste Arkivert 6. juni 2012 hos Wayback Machine.
- kildevilkår[død lenke]
"(En del av) De data som er benyttet i denne publikasjonen er hentet fra Norsk samfunnsvitenskapelig datatjenestes Politikerarkiv. NSD er ikke ansvarlig for hverken analysen av dataene, eller for de tolkninger som her er gjort."
Autoritetsdata