Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1956
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Tipus | atletisme als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1956 |
Nombre de participants | 720 |
Localització i Dates | |
Localització | Melbourne (Victòria) 37° 48′ 51″ S, 144° 57′ 47″ E / 37.8142°S,144.9631°E / -37.8142; 144.9631 |
Estat | Austràlia |
Data | 1956 |
Competició | |
Resultat | |
100 metres masculí | Bobby Joe Morrow |
100 metres femení | Betty Cuthbert |
200 metres masculins | Bobby Joe Morrow |
200 metres femenins | Betty Cuthbert |
Llançament de javelina masculí | Egil Danielsen |
Triple salt masculí | Adhemar Ferreira da Silva |
Women's 4 × 100 metres relay | Norma Croker |
Salt d'alçada masculí | Charles Dumas |
Salt de perxa masculí | Bob Richards |
Marató masculí | Alain Mimoun |
Salt d'alçada femení | Mildred McDaniel |
1500 metres masculins | Ron Delany |
Men's decathlon | Milt Campbell |
50 quilòmetres marxa masculí | Norman Read |
Llançament de disc masculí | Alfred Adolf Oerter |
10.000 metres masculí | Volodímir Kuts |
Llançament de pes masculí | Parry O'Brien |
Llançament martell masculí | Hal Connolly |
Llançament de pes femení | Tamara Tixkevitx |
20 quilòmetres marxa masculins | Leonid Spirin |
800 metres masculí | Tom Courtney |
Women's 80 metres hurdles | Shirley Strickland |
Llançament de disc femení | Olga Fikotová |
Salt de llargada masculí | Greg Bell |
Salt de llargada femení | Elżbieta Krzesińska |
Llançament de javelina femení | Inese Jaunzeme |
110 m tanques masculins | Lee Calhoun |
400 metres masculí | Charlie Jenkins |
5000 metres masculins | Volodímir Kuts |
3000 m. obstacles masculins | Chris Brasher |
400 m. tanques masculins | Glenn Ashby Davis |
← 1952 1960 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1956 celebrats a la ciutat de Melbourne (Austràlia) es disputaren 33 proves atlètiques, 24 en categoria masculina i 9 en categoria femenina. Les proves es disputaren al Melbourne Cricket Ground entre els dies 23 de novembre i 1 de desembre de 1956.
Participaren un total de 720 atletes de 61 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze |
100 m Detalls | Bobby Joe Morrow | Thane Baker | Hector Hogan |
200 m Detalls | Bobby Joe Morrow | Andy Stanfield | Thane Baker |
400 m Detalls | Charlie Jenkins | Karl-Friedrich Haas | Voitto Hellsten |
Ardalion Ignatyev | |||
800 m Detalls | Tom Courtney | Derek Johnson | Audun Boysen |
1.500 m Detalls | Ron Delany | Klaus Richtzenhain | John Landy |
5.000 m Detalls | Vladimir Kuts | Gordon Pirie | Derek Ibbotson |
10.000 m Detalls | Vladimir Kuts | József Kovács | Allan Lawrence |
Marató Detalls | Alain Mimoun | Franjo Mihalić | Veikko Karvonen |
110 m tanques Detalls | Lee Calhoun | Jack Davis | Joel Shankle |
400 m tanques Detalls | Glenn Ashby Davis | Eddie Southern | Joshua Culbreath |
3.000 m obstacles Detalls | Chris Brasher | Sándor Rozsnyói | Ernst Larsen |
4x100 m relleus Detalls | Estats Units Thane Baker Leamon King Bobby Joe Morrow Ira Murchison | Unió Soviètica Leonid Bartenev Yuri Konovalov Vladimir Sukharev Boris Tokarev | Alemanya Heinz Fütterer Manfred Germar Lothar Knörzer Leonhard Pohl |
4x400 m relleus Detalls | Estats Units Tom Courtney Charlie Jenkins Louis Jones Jesse Mashburn | Austràlia Graham Gipson Kevan Gosper Leon Gregory David Lean | Regne Unit Francis Higgins Derek Johnson John Salisbury Michael Wheeler |
20 km marxa Detalls | Leonid Spirin | Antanas Mikenas | Bruno Junk |
50 km marxa Detalls | Norman Read | Yevgeni Maskinskov | John Ljunggren |
Salt de llargada Detalls | Greg Bell | John Bennett | Jorma Valkama |
Triple salt Detalls | Adhemar da Silva | Vilhjálmur Einarsson | Vitold Kreer |
Salt d'alçada Detalls | Charles Dumas | Charles Porter | Igor Kashkarov |
Salt amb perxa Detalls | Bob Richards | Bob Gutowski | Georgios Roubanis |
Llançament de pes Detalls | Parry O'Brien | Bill Nieder | Jiří Skobla |
Llançament de disc Detalls | Al Oerter | Fortune Gordien | Desmond Koch |
Llançament de javelina Detalls | Egil Danielsen | Janusz Sidło | Viktor Tsybulenko |
Llançament de martell Detalls | Harold Connolly | Mikhail Krivonosov | Anatoli Samotsvetov |
Decatló Detalls | Milt Campbell | Rafer Johnson | Vasili Kuznetsov |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze |
100 m Detalls | Betty Cuthbert | Christa Stubnick | Marlene Matthews |
200 m Detalls | Betty Cuthbert | Christa Stubnick | Marlene Matthews |
80 m tanques Detalls | Shirley Strickland | Gisela Köhler | Norma Thrower |
4x100 m relleus Detalls | Austràlia Norma Croker Betty Cuthbert Fleur Mellor Shirley Strickland | Regne Unit Heather Armitage Anne Pashley June Foulds Jean Scrivens | Estats Units Isabelle Daniels Mae Faggs Margaret Matthews Wilma Rudolph |
Salt de llargada Detalls | Elżbieta Krzesińska | Willye White | Nadezhda Khnykina |
Salt d'alçada Detalls | Mildred McDaniel | Thelma Hopkins | No es concedí |
Mariya Pissareva | |||
Llançament de pes Detalls | Tamara Tyshkevich | Galina Zybina | Marianne Werner |
Llançament de disc Detalls | Olga Fikotová | Irina Beglyakova | Nina Romashkova |
Llançament de javelina Detalls | Inese Yaunzeme | Marlene Ahrens | Nadezhda Konyaeva |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 16 | 10 | 5 | 31 |
2 | Unió Soviètica | 5 | 7 | 10 | 22 |
3 | Austràlia | 4 | 2 | 6 | 12 |
4 | Regne Unit | 1 | 4 | 2 | 7 |
5 | Polònia | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | Noruega | 1 | 0 | 2 | 3 |
7 | Txecoslovàquia | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Brasil | 1 | 0 | 0 | 1 |
França | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Irlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Nova Zelanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Alemanya | 0 | 5 | 2 | 7 |
13 | Hongria | 0 | 2 | 0 | 2 |
14 | Islàndia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Iugoslàvia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Xile | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Finlàndia | 0 | 0 | 3 | 3 |
18 | Grècia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Suècia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Atletisme 1956 Arxivat 2008-12-31 a Wayback Machine.